Tworzenie dodatku XLAM w Excelu

Nie wiem czy mogę się przyznać, ale całkiem niedawno odkryłem nowe możliwości Excela. Chodzi mi o dodatki XLAM, które działają w tle, o dziwo są szybsze niż kod w pliku .xlsm, mogą być bazą danych czy wreszcie pozwalają na zespołowe korzystanie kodu, gdy np. zapiszemy plik .xlam w folderze sieciowym.

Poniżej pokaże jak krok po kroku stworzyć i wgrać dodatek XLAM. W innym poście pokaże jak wykorzystać dodatek XLAM jako bazę danych dla pliku Excela.

1. Najpierw napisz makro w pliku .xlsm, czyli normalny plik Excela z włączoną obsługą makr. Po napisaniu kodu trzeba wybrać ZAPISZ JAKO (F12) i zmienić nazwę na jakąś uniwersalną nazwę, tak aby móc aktualizować plik.

W przypadku aktualizacji kodu w pliku .xlsm zapiszemy go jako .xlam i nadpiszemy stary plik. Dzięki temu nie trzeba będzie ponownie dodawać makra do menu, ważne aby procedura startowa miała ciągle taką samą nazwę. Aby dokonać aktualizacji .xlam trzeba plik wyłączyć w dodatkach (patrz punkt 3).

Następnie trzeba zmienić rozszerzenie na .xlam.

2. Po wybraniu SAVE Excel zaproponuje domyślą lokalizację dodatków XLAM – zostawiamy ją.

Możemy wybrać dowolną lokalizację np. sieciową – jednakże czas ładowania dodatku przy uruchamianiu Excela może wydłużyć się wtedy.

Po zapisaniu dodatku wchodzimy w opcje Excela (FILE/OPTIONS/Add-Ins) i z listy rozwijalnej wybieramy „Excel Add-ins” i naciskamy GO.

3. Wybieramy nasz plik .xlam i naciskamy OK.

4. Bezpośrednio w opcjach lub poprzez prawy klik myszki w menu wchodzimy w modyfikację menu.

5. Tworzymy nową zakładkę (o ile wcześniej nie została stworzona) pod własną rozpoznawalną nazwą – w moim przypadku akurat XLAM. Tworzymy grupę dla naszego dodatku .xlam. Z listy rozwijalnej wybieramy MACROS, na liście poniżej znajdujemy naszą procedurę startową i przyciskiem ADD dodajemy ja do grupy odpowiadającej za ten kod.

Aby procedura została odnaleziona musi mieć atrybut Public, Private nie będą widoczne na liście. Jest ważne, aby mieć porządek w dodatkach, dzięki temu też łatwo odnajdziemy interesującą nas procedurę – dlatego używamy Public i Private jeżeli mamy kilka procedur składających się na jeden kod.

6. Nazwę zakładki, grupy, czy przycisku możemy modyfikować przez naciśnięcie RENAME. Warto także dla przycisku inicjującego procedurę zmienić ikonę.

Od teraz cieszymy się łatwo dostępnym makrem w Excelu. Dodatek XLAM jest szczególnie przydatny, gdy chcemy obrobić np. plik z danymi zrzuconymi z jakiegoś systemu. Jeżeli obróbka pliku jest standardowa, to dzięki dodatkowi XLAM wykonamy operację w dopiero co wyeksportowanym pliku .xlsx, oszczędzając czas na kopiowanie danych i odnajdywanie pliku do obróbki danych. Wreszcie dodatek XLAM jest ciekawą alternatywą w dostarczeniu kodu końcowemu użytkownikowi.

Podsumowanie: Powyższy kod VBA Excel umieszczony w poście pod tytułem "Tworzenie dodatku XLAM w Excelu" zamieszczony na witrynie "exceldb.net" mógł zostać w całości pobrany z innej strony. Moim zamiarem nie jest kopiowanie czyiś rozwiązań tj. kodu VBA (dlatego zawsze staram się podać źródło kodu Excel VBA), a jedynie stworzenia miejsca skąd będę mógł pobrać działający już kod Excel VBA. Ten post pod tytułem "Tworzenie dodatku XLAM w Excelu" zawiera kod VBA Excel, który kiedyś wykorzystałem - niniejszym archiwizuje go z myślą o przyszłych aplikacjach Excel VBA wykorzystujących "Tworzenie dodatku XLAM w Excelu". Jeżeli osoby trzecie będą mogły skorzystać z tego kodu VBA "Tworzenie dodatku XLAM w Excelu" będzie mi niezmiernie miło. Niech ta witryna "exceldb.net" będzie swego rodzaju wyminą informacji pomiędzy ludźmi programującymi w Excel VBA.
Link: http://exceldb.net/blog/2017/11/16/tworzenie-dodatku-xlam-w-excelu/