Szyfrowanie connection string w VB.NET

W końcu udało mi się szyfrowanie ConnectionString w asp.net. W sumie nie wiem czy zadziała na 100%, ale szyfrowanie ConnectionString udało mi się w testowej wersji strony. VB.net tylko i wyłącznie bawiłem się więc – nie gwarantuję, że kod jest poprawny.

UWAGA! Ten post został zamieszczony na mojej starej stronie, która dawno temu padła. Archiwizuje stare artykuły których nie zweryfikowałem, może kiedyś się przydadzą – proszę z rezerwą podchodzić do treści tu zwartych.

Problem polega na tym, że uruchamiam witrynę na localhost. Dopiero jak uda mi się zainstalować stronę na zewnętrznym serwerze, będę mógł z czystym sumieniem powiedzieć, że wszystko działa. Obawiam się, że szyfrowanie może zostać nieodgadnione na innych komputerach ponieważ klucz szyfrowania może być przechowywany na komputerze lokalnym?

Aby zrobić szyfrowanie korzystałem z informacji zawartych na tych stronach:

Dzięki temu testowemu kodowi:

  • Dodamy Connection String do pliku Web.config
  • Dodamy kod szyfrowania Connection String
  • Zaszyfrujemy Connection String
  • Połączymy się z lokalną bazą danych MySQL
  • Pobierzemy dane z bazy danych MySQL i wypełnimy GridView

W swoich testach, dodałem przycisk na stronie za którego pomocą szyfrowałem ConnectionString, albo go deszyfrowałem.
Najpierw trzeba zmodyfikować plik Web.config znajdujący się w naszym projekcie. Do kodu dodajemy następującą zawartość pomiędzy <configuration> a </configuration>:

Dodawanie Connection String do pliku Web.config:

Nadajemy nazwę naszego connectionString. Ja nadałem MySql, ponieważ to z bazą danych MySQL ma łączyć się witryna. Musimy podać również providerName, oczywiście w moim przypadku to MySql.Data.MySqlClient wzięte z Imports MySql.Data.MySqlClient.

Kod przycisku szyfrowania (proszę zabijcie mnie, ale tego nie jestem pewien – prostu nie pamiętam):

Wygląd pliku Web.config po zaszyfrowaniu:

Test połączenia z lokalną bazą danych MySQL i wypełnienie GridView:

Podsumowanie: Powyższy kod VBA Excel umieszczony w poście pod tytułem "Szyfrowanie connection string w VB.NET" zamieszczony na witrynie "exceldb.net" mógł zostać w całości pobrany z innej strony. Moim zamiarem nie jest kopiowanie czyiś rozwiązań tj. kodu VBA (dlatego zawsze staram się podać źródło kodu Excel VBA), a jedynie stworzenia miejsca skąd będę mógł pobrać działający już kod Excel VBA. Ten post pod tytułem "Szyfrowanie connection string w VB.NET" zawiera kod VBA Excel, który kiedyś wykorzystałem - niniejszym archiwizuje go z myślą o przyszłych aplikacjach Excel VBA wykorzystujących "Szyfrowanie connection string w VB.NET". Jeżeli osoby trzecie będą mogły skorzystać z tego kodu VBA "Szyfrowanie connection string w VB.NET" będzie mi niezmiernie miło. Niech ta witryna "exceldb.net" będzie swego rodzaju wyminą informacji pomiędzy ludźmi programującymi w Excel VBA.
Link: http://exceldb.net/blog/2017/12/14/szyfrowanie-connection-string-w-vb-net/