Import oraz eksport do/z pliku XML w VB

Jak wykonać import oraz eksport do/z pliku XML w VB? Przedstawiam w jaki sposób wykonać import z pliku XML do DataGridView, do poszczególnych textboxów oraz eksport danych do pliku XML

UWAGA! Ten post został zamieszczony na mojej starej stronie, która dawno temu padła. Archiwizuje stare artykuły których nie zweryfikowałem, może kiedyś się przydadzą – proszę z rezerwą podchodzić do treści tu zwartych.

Import zawartości XML do DataGridView przez OpenFileDialog:
  • Wartości do DataGridView dodawane są pojedynczo, jeżeli zrobimy DataSource to wtedy nie będziemy mogli modyfikować DataGridView, czyli dodawać i usuwać pozycji.
  • Nazwy nodów w pliku XML są dziwne, ale takie zostały stworzone w trakcie zapisu danych z DataGridView do pliku XML.

Źródło:
http://vb.net-informations.com/xml/vb.net-xml-to-DataGridView.htm
http://www.sourcehints.com/articles/how-to-load-xml-to-datagridview.html

Teraz trochę prościej wyglądający import danych, czyli przez DataSource:

Źródło:
http://vb.net-informations.com/xml/vb.net-xml-to-DataGridView.htm

Import danych z XML poprzez OpenFileDialog do poszczególnych textboxów wygląda tak:

Źródło:
http://vb.net-informations.com/xml/open-xml-vb.net.htm

Eksport wartości z textboxów do pliku XML przez SaveFileDialog wygląda tak:

Źródło:
http://vb.net-informations.com/xml/create-xml-vb.net.htm
http://vb.net-informations.com/xml/create-xml-vb.net.htm

A w taki sposób można zapisać dane w XML z DataGridView:

Źródło:
https://social.msdn.microsoft.com/Forums/en-US/555d7a5d-f3ae-48e1-b5f8-41a4f372c0eb/saving-datagridview-data-to-xml?forum=vbgeneral

 

Podsumowanie: Powyższy kod VBA Excel umieszczony w poście pod tytułem "Import oraz eksport do/z pliku XML w VB" zamieszczony na witrynie "exceldb.net" mógł zostać w całości pobrany z innej strony. Moim zamiarem nie jest kopiowanie czyiś rozwiązań tj. kodu VBA (dlatego zawsze staram się podać źródło kodu Excel VBA), a jedynie stworzenia miejsca skąd będę mógł pobrać działający już kod Excel VBA. Ten post pod tytułem "Import oraz eksport do/z pliku XML w VB" zawiera kod VBA Excel, który kiedyś wykorzystałem - niniejszym archiwizuje go z myślą o przyszłych aplikacjach Excel VBA wykorzystujących "Import oraz eksport do/z pliku XML w VB". Jeżeli osoby trzecie będą mogły skorzystać z tego kodu VBA "Import oraz eksport do/z pliku XML w VB" będzie mi niezmiernie miło. Niech ta witryna "exceldb.net" będzie swego rodzaju wyminą informacji pomiędzy ludźmi programującymi w Excel VBA.
Link: http://exceldb.net/blog/2018/11/02/import-oraz-eksport-do-z-pliku-xml-w-vb/