Ograniczenia funkcji wyszukaj pionowo

Funkcja wyszukaj pionowo jest kwintesencją Excela. Jednakże ma ona swoje ograniczenia. Jednym z nich jest zawsze konieczność umieszczenia kolumny z poszukiwaną wartością jako pierwszą w zakresie.

Przejdę od razu do przykładu:

Tabela danych dla funkcji wyszukaj pionowo

Naszym zadaniem jest zwrócić wartość z kolumny A na podstawie kolumny B. Nie da tego się zrobić, ponieważ kolumna B zawsze powinna być pierwsza w elemencie funkcji tabela_tablica. Jeżeli kolumna B, nie będzie pierwsza to funkcja wyszukaj pionowo zwróci błąd #N/D!.

No. Funkcja PL EN Function Result
1 WYSZUKAJ.PIONOWO VLOOKUP #N/D!

W końcu znalazłem obejście na stronie https://www.vertex42.com/blog/excel-formulas/vlookup-and-index-match-examples.html:

No. Funkcja PL EN Function Result
2 INDEKS & PODAJ.POZYCJĘ INDEX & MATCH B

Tego rozwiązania potrzebowałem, gdyż nie mogłem zmodyfikować danych dostarczonych przez klienta.Wykorzystałem wbudowane funkcje Excela, zamiast pisać kod w VBA.

Podsumowanie: Powyższy kod VBA Excel umieszczony w poście pod tytułem "Ograniczenia funkcji wyszukaj pionowo" zamieszczony na witrynie "exceldb.net" mógł zostać w całości pobrany z innej strony. Moim zamiarem nie jest kopiowanie czyiś rozwiązań tj. kodu VBA (dlatego zawsze staram się podać źródło kodu Excel VBA), a jedynie stworzenia miejsca skąd będę mógł pobrać działający już kod Excel VBA. Ten post pod tytułem "Ograniczenia funkcji wyszukaj pionowo" zawiera kod VBA Excel, który kiedyś wykorzystałem - niniejszym archiwizuje go z myślą o przyszłych aplikacjach Excel VBA wykorzystujących "Ograniczenia funkcji wyszukaj pionowo". Jeżeli osoby trzecie będą mogły skorzystać z tego kodu VBA "Ograniczenia funkcji wyszukaj pionowo" będzie mi niezmiernie miło. Niech ta witryna "exceldb.net" będzie swego rodzaju wyminą informacji pomiędzy ludźmi programującymi w Excel VBA.
Link: http://exceldb.net/blog/2019/03/17/ograniczenia-funkcji-wyszukaj-pionowo/